ROKOŠ, UHROVSKÝ HRAD, UHROVEC

TO BJATEK Vás pozýva na jednodňovú turistickú akciu

 ROKOŠ, UHROVSKÝ HRAD, UHROVEC

22.6. 2019 (sobota)

 Informácie o oblasti:

 Vrch Rokoš (1010 m) sa nachádza v južnej časti Strážovských vrchov, je unikátna prírodná lokalita, ktorá sa radí medzi Územia európskeho významu. Vrch sa vyznačuje prekrásnou divokou prírodou, je zalesnený, preto nie je vyhliadkové miesto. Na nižšie položených lúkach rastie viacero vzácnych druhov orchideí a tam sú pekné výhľady. Na jednej z lúk pár minút chôdze od vrcholu stojí pamätník slávnych rodákov z neďalekej obce Uhrovec – Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka.

Zrúcanina hradu Uhrovec sa rozprestiera na kopcoch Strážovských vrchov. Tento hrad sa vďaka neveľmi strategickej polohe obyčajne nestával dejiskom bojov, a tak je dnes pomerne dobre zachovaný. V súčasnosti na hrade prebieha rozsiahla rekonštrukcia spojená s archeologickým prieskumom. V Uhrovci sa nachádza rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka. Je to snáď zvláštna náhoda, že Ľudovít Štúr a Alexander Dubček, dvaja muži patriaci k najvýznamnejším osobnostiam slovenských dejín, sa narodili nielen v jednej obci – v Uhrovci, ale dokonca v jednom dome. Tento pamiatkovo chránený dom pochádzajúci z 18. storočia je dnes v správe Trenčianskeho múzea, ktoré tu zriadilo expozíciu venovanú dielu a odkazu oboch pánov. Expozícia neopomína ani obdobie detstva a mladosti Ľudovíta Štúra, preto sa z nej možno dozvedieť i čo-to z bežného života v horami obklopenej západoslovenskej obci v prvej polovici 19. storočia.

 Turistické trasy:

 Trasa A: Omastiná – vrch Rokoš – Uhrovské Podhradie

 Dĺžka trasy: 16,5 km, celkové stúpanie 915 m, celkové klesanie 930 m, trvanie 6:05 h

Trasa B: Uhrovské Podhradie – vrch Rokoš – Uhrovské Podhradie

Dĺžka trasy:15,5 km, celkové stúpanie 905 m, celkové klesanie 895 m, trvanie 4:55 h

Trasa C: Uhrovské Podhradie – hrad Uhrovec – Uhrovec (prehliadka rodného domu Štúra a Dubčeka), osobné voľno

Dĺžka trasy:10,5 km, celkové stúpanie 555 m, celkové klesanie 630 m, trvanie 3:30 h

Organizácia akcie:

Odchod autobusu od NBS Slovanská ulica o 7.30 h, príchod do Uhrovského Podhradie a následne do Omastinej o 10 h. Predpokladaný odchod z Uhrovského Podhradia a následne z Uhrovca  o 18.00 h, príchod do Bratislavy o 20.30 h.

Mapa: č. 1075 Strážovské vrchy, Trenčín 1:50 000

Predpokladané náklady:

Predpokladané náklady za dopravu sú  14,- eur / osoba.

 V prípade neúčasti na akcii sa v najhoršom prípade záloha nevracia. Je možnosť nájsť si za seba náhradníka. V každom prípade to oznámte garantom.

 Linky: http://www.uhrovec.sk/turista.html

 Občerstvenie: na turistické trasy A, B je potrebné vziať si dostatok pitia a jedla so sebou, občerstvenie je až na konci – na hrade. Na trase C je možnosť stravovania v obci Uhrovec, napr. http://www.lamanana.sk/

 Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 3. júna 2019 vyplnením formulára nižšie. 

V prihláške môžete nezáväzne uviesť, o ktorú trasu máte záujem.

Na spoločné zážitky v letnej prírode sa tešia a zdravia garanti  

 Dušan Čunderlík – 0904 804 915 a Maja Cabadajová – 0903 572 554.

 verzia pre tlač: Oznam o TA Rokoš, Hrad Uhrovec, Uhrovec_220619