TA Biele Karpaty prechod

Prechod Bielymi Karpatmi

Vážení priatelia turistiky a priaznivci putovania po hrebeňoch hôr,

týmto vás v súlade s plánom T.O. BJATEK

pozývame na

Prechod hrebeňom Bielych Karpát

v dňoch 28.9. – 30.9.2018

Biele Karpaty sú pohorím Vonkajších Západných Karpát a rozprestierajú sa na oboch stranách slovensko – českej hranice. Chránené územia pohoria spadajú pod CHKO Biele Karpaty na slovenskej a CHKO Bílé Karpaty na českej strane. Celková dĺžka pohoria predstavuje 80 km. Na Slovensku hraničí s Chvojnickou pahorkatinou na juhozápade, Myjavskou pahorkatinou na juhu, Považským podolím na východe a Javorníkmi na severe.

Prevažne flyšový charakter pohoria s mäkkými zaoblenými tvarmi ponúka pohodovú turistiku cez krásne zákutia tohto horstva popretkávaného nádhernými, veľkými lúkami a kopaničiarskymi oblasťami.

Zvláštnosťou Bielych Karpát je to, že netvoria súvislý hrebeň, ale deväť riek ho rozdelilo na podcelky od Žalostinskej vrchoviny na západe až po Vršatské bradlá na východe. My počas nášho putovania prejdeme západnou polovicou Bielych Karpát od hraníc Žalostinskej vrchoviny cez podcelky Javornícka hornatina, Lopenícka hornatina, Lopenícka vrchovina na českej strane až do Súčanskej vrchoviny na slovenskej strane.

Čo nás na trase čaká?

28.9.2018 – 1. deň

Zažijeme romantickú jazdu motoráčikom „Čachtická strela“ s niekoľkými tunelmi na trase Nové Mesto nad Váhom – Čachtice – Stará Turá – Myjava – Vrbovce. Práve tu, vo Vrbovciach, v malebnom kraji myjavských kopaníc, na hranici s Českou republikou, začína naše putovanie. Prejdeme cez nádherné lúky, ktoré hlavne na jar oplývajú bohatou, pestrofarebnou kvetenou, predovšetkým vzácnymi a chránenými orchideami, vstavačovcami rôznych druhov, tvarov a farieb. Pohodovou hrebeňovou cestičkou sa bukovými lesmi dostaneme až na Veľkú Javorinu, najvyšší vrch Bielych Karpát (970 m.n.m.), ktorý je charakteristický svojím tiahlym, oblým tvarom, vyklčovaným, lúčnatým vrcholom a mohutným televíznym vysielačom, čím sa tento vrch identifikuje už zďaleka. Oblasť Veľkej Javoriny bola miestom tuhých partizánskych bojov počas SNP, čo pripomína Dibrovov pomník a neďaleký chodník kpt. Miloša Uhra. Spíme priamo pod vrchom Veľkej Javoriny na Holubyho chate http://www.holubyhochata.sk/, ktorá je pomenovaná po významnom slovenskom botanikovi, národnom buditeľovi, etnografovi a evanjelickom kňazovi Jozefovi Ľudovítovi Holubym.

Dĺžka trasy: 18 km      Čas: 5:05 hod.             Stúpanie: 830 m          Klesanie: 283 m

29.9.2018 – 2. deň

Z Holubyho chaty pokračujeme lesom zelenou značkou už na českú stranu Bielych Karpát do dedinky Květná a ďalej nádhernými, veľkými lúkami sa dostaneme do výbežku Lopeníckej hornatiny. Cestou ochutnáme Janáčkovu kyselku neďaleko dediny Březová. Lúkami prejdeme opäť do lesa. Na hranici vystúpame na tretí najvyšší vrch Bielych Karpát, Veľký Lopeník (911 m.n.m.). Z drevenej rozhľadne na vrchole sa nám naskytne kruhový výhľad do doliny Novej Bošáce, na oblasť Mikulčinho vrchu a pohorie Považský Inovec. Širokou, pohodovou cestou lesom sa dostaneme do prekrásneho prostredia lazov Lopeník, až prídeme do rekreačnej, chatovej a lyžiarskej oblasti Mikulčin vrch. Neďaleko je dedinka Komňa, rodisko Jána Ámosa Komenského, známa aj bio ovocnými sadmi a bio produktami z ich ovocia. Asfaltkou sa dostaneme na chatu Vyškovec http://www.chatavyskovec.cz/, kde prespíme.

Dĺžka trasy: 19,2 km    Čas: 6:00 hod.             Stúpanie: 960 m          Klesanie: 1095 m

30.9.2018 – 3. deň

Ráno si na terase chaty Vyškovec vychutnáme výhľad na okolité lúky, Považský Inovec, Považské podolie a výrazné Vršatské bradlá, ktorými končí hrebeň Bielych Karpát nad Vršatským Podhradím. Z chaty Vyškovec pokračujeme Lopeníckou vrchovinou. Prejdeme legendami opradenou lazníckou oblasťou Starého Hrozenkova a Žitkovej a ďalej po žltej značke pokračujeme v blízkosti štátnej hranice, ktorú prekročíme zelenou značkou a prejdeme na slovenskú stranu už do Súčanskej vrchoviny. Naše putovanie zakončíme na Bojkovej, na kopanici Hornej Súče, odkiaľ sa autobusom presunieme do Trenčína a ďalej vlakom do Bratislavy.

Dĺžka trasy: 19,1 km    Čas: 5:15 hod.             Stúpanie: 590 m          Klesanie: 960 m

Zaujal vás tento program? Ak áno, tak neváhajte a prihláste sa do 20. augusta 2018 na mailovú adresu viera.pivarcova@nbs.sk alebo simova.ivana@gmail.com.

Bližšie informácie vám radi poskytneme na tel. číslach: 0918/720 306 a 0910/379 054.

Na prechod Bielymi Karpatmi s vami sa tešia

Vierka a Ivana

Horám zdar a bielym karpatom zvlášť!!!

Verzia pre tlač: TA Prechod Bielymi Karpatmi